- 36 odsłony

Obuwie ma niebagatelny wpływ na zdrowie kręgosłupa i postawę ciała. Właśnie dlatego niewłaściwie dobrane buty mogą powodować różne problemy zdrowotne, w tym bóle pleców, zaburzenia równowagi czy zmiany w mechanice chodzenia. Jak obuwie wpływa na plecy? Przyglądamy się bliżej!
1. Wysokość obcasa
Pierwszą kwestią, która ma bardzo duże znaczenie na pracę kręgosłupa, jest wysokość obcasów w butach. Powszechnie wiadomo, że to wysokie obcasy nie są dobre dla pleców, ale również te zbyt płaskie mogą powodować problemy.
Zbyt wysokie obcasy, na przykład szpilki, kozaki czy botki na obcasach:
• Powodują nadmierne obciążenie kręgosłupa, głównie w obszarze odcinka lędźwiowego,
• Zmieniają naturalną krzywiznę kręgosłupa, co może prowadzić do bólu pleców i napięcia mięśniowego,
• Utrudniają prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała.
Zbyt płaskie buty, na przykład płaskie klapki czy baleriny:
• Nie dają odpowiedniego wsparcia dla łuku stopy może prowadzić do bólu stóp i wpływać na postawę ciała.
Optymalnym rozwiązaniem jest zatem stosowanie butów z niewielkim, odpowiednio wyważonym obcasem albo lekko podwyższaną podeszwą.
2. Wsparcie łuku stopy
Pod pojęciem wsparcia dla łuku stopy znajduje się taka konstrukcja obuwia, która podpiera je w środkowej części podeszwy, gdzie znajduje się naturalny łuk stopy.
Buty bez odpowiedniego podparcia, takie jak baleriny czy japonki, mogą powodować nadmierne obciążenie stawów stóp, kolan i bioder, co z kolei wpływa na kręgosłup.
W takiej sytuacji można wykorzystać wkładki ortopedyczne, które wspierają naturalny łuk stopy i przez to mogą poprawiać stabilność.
Przeczytaj także: Jak stopy wpływają na postawę ciała?
3. Amortyzacja
Amortyzacja jest bardzo ważną cechą wysokiej jakości obuwia, dlatego przy jego zakupie warto zwrócić na nią uwagę.
Buty z dobrą amortyzacją chronią stawy i kręgosłup przed wstrząsami podczas chodzenia czy biegania. Brak amortyzacji z kolei zwiększa ryzyko przeciążenia kręgosłupa, zwłaszcza podczas intensywnej aktywności, na przykład długich spacerów czy uprawiania sportów.
Jeśli buty nie mają odpowiedniej amortyzacji, można dokupić do nich wkładki amortyzujące, na przykład żelowe wkładki ortopedyczne.
4. Dopasowanie obuwia
Kolejną istotną kwestią wpływającą na kręgosłup jest dopasowanie butów do stóp, a dokładnie do ich długości oraz szerokości.
Zbyt ciasne buty mogą ograniczać krążenie krwi i prowadzić do nienaturalnego ustawienia stopy. Natomiast zbyt luźne buty mogą powodować niestabilność podczas chodu, co prowadzi do niewłaściwego ułożenia ciała podczas ruchu.
5. Materiały i konstrukcja
Buty wykonane z twardych materiałów, na przykład zbyt grubej skóry naturalnej albo niskiej jakości skóry ekologicznej, mogą powodować dyskomfort i zwiększać napięcie mięśniowe.
Właśnie dlatego warto kupować obuwie dostosowujące się do kształtu stóp, na przykład z cieńszej skóry naturalnej czy tkaniny, ponieważ wspiera ono naturalne ruchy ciała.
Jak wybrać buty korzystne dla zdrowia kręgosłupa?
Aby buty pozytywnie wpływały na zdrowie kręgosłupa, warto pamiętać o poniższych kwestiach:
• Unikaj zbyt wysokich obcasów – optymalna wysokość to 2-4 cm.
• Nie wybieraj zupełnie płaskich butów.
• Upewnij się, że buty dobrze podpierają łuk stopy.
• Zainwestuj w buty dla dzieci i dorosłych z dobrą amortyzacją, zwłaszcza jeśli dużo chodzisz lub biegasz.
• Dobierz odpowiedni rozmiar – zwróć uwagę na miejsce na palce i szerokość stopy.
• W przypadku problemów z kręgosłupem lub stopami warto skorzystać z porady ortopedy, czy fizjoterapeuty.
Warto pamiętać, że zdrowe obuwie wspiera nie tylko plecy, ale i całe ciało, poprawiając komfort codziennego życia i zmniejszając ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości. Dobre nawyki związane z wyborem butów to inwestycja w zdrowie!
Produkty powiązane
Miękkie Wkładki Ze Skóry Naturalnej Flamenco Kaps 2/3
Półwkładki Restmed Kaps
- -34,01 zł
- Promocja